Centrum Badań Diagnotiq

Centrum Badań Diagnotiq

USG piersi

W ocenie gruczołów piersiowych, USG odgrywa bardzo ważną rolę. Badanie można wykonać w każdym wieku, najlepiej w pierwszych dniach cyklu miesięcznego, zwłaszcza w przypadku tkliwych i wrażliwych piersi. Podczas badania poddana ocenie zostanie ogólna architektura narządu z uwzględnieniem przewagi utkania (tłuszczowego, gruczołowego i włóknistego), gdyż w każdym z nich istnieje tendencja do różnych patologii.

Z uwagi na powierzchowne położenie i łatwy dostęp do narządu, istotna jest regularna (najlepiej comiesięczna w tym samym okresie cyklu) i dokładna samokontrola obu piersi i dołów pachowych. Wówczas piersi posiadają podobną konsystencję z uwagi na aktywność hormonalną charakterystyczną dla danej fazy cyklu. Nie należy badać piersi z nadmierną częstością, gdyż ulegają one naturalnej przemianie w ciągu miesiąca, co może wzbudzać niepotrzebny niepokój.

Sytuacje, w których sięgamy po diagnostykę ultrasonograficzną zawierają się w kilku powodach. Pierwszy z nich to tzw. pierwsze badanie w kobiecym życiu, które najlepiej wykonać w wieku kilkunastu lat. Oprócz budowy lekarz oceni również obecność ewentualnych zmian specyficznych dla okresu pokwitania, a bardzo trudnych, jeśli nie niemożliwych do wykrycia podczas badania palpacyjnego. Może mieć to miejsce z uwagi na zwartą architektonikę i przewagę gęstego utkania gruczołowego w „młodej” piersi.

Kolejna przyczyna wykonania USG to badanie profilaktyczne. Powinno się je wykonywać w życiu dorosłym nie rzadziej niż raz w roku, a u osób z rodzinnym narażeniem raka piersi, dwa razy w roku. Nierzadko odstęp dwóch lat jest już wystarczający do uformowania guza średnicy 2 cm z naciekiem na skórę, co w znaczący sposób obniża rokowania. Aby diagnostyka była pełniejsza, należy przynieść ze sobą wynik ostatniego badania USG celem porównania dynamiki zmian.

Inną grupą osób sięgających po rzetelniejszą diagnostykę USG to kobiety, które wyczuły guzek w piersi podczas badania lub guzek, który był „od zawsze”, a zmienił charakter (urósł, zrobił się bolesny itp.). Najczęściej spotykanymi, wyczuwalnymi zmianami to łagodne torbiele i włókniaki, które najczęściej wymagają okresowej kontroli.

 

 

Każdą zmianę, którą wyczuwamy podczas badania palpacyjnego zwykliśmy nazywać guzkiem (mniejszy) lub guzem (większy) bez względu na lokalizację. Wyraz guz (tumor) pochodzi z języka łacińskiego i oznacza obrzmienie, wzgórek, wzniesienie. Charakter takiego guzka/guza jest różnorodny i określa bardzo różne stany: począwszy od przysłowiowego „nabicia sobie guza”, czyli krwiak podskórny, w dermatologii to wszelkie zmiany skórne wystające ponad jej powierzchnię, zmienione zapalnie węzły chłonne w szyi formujące pakiety, guzy wewnątrz jamy brzusznej wyczuwalne podczas badania lekarskiego (to np. tętniak aorty, guz nowotworowy czy też prawidłowa, powiększona macica w ciąży). Wśród guzów nowotworowych, mamy dwie podgrupy: łagodne i złośliwe, których obawiamy się najbardziej. Znakomita większość wszystkich zmian w piersiach to zmiany łagodne, jednak wśród nich występują również takie, które mają potencjalną możliwość zezłośliwienia. Konkluzja jest taka, że nie każdy wyczuwalny guz jest guzem nowotworowym i nie każdy guz nowotworowy jest złośliwy. Czasami obserwuje się zmiany typu „wilka w owczej skórze”, gdzie w trakcie standardowego badania USG wyglądają na łagodne.

Obrazy przedstawiają zmiany ogniskowe u 4 różnych pacjentek.Struktury po stronie prawej zostały potwierdzone jako zmiany łagodne, po stronie lewej jako złośliwe.

Ale bywa odwrotnie, kiedy to zmiana wybitnie sugeruje proces złośliwy, a okazuje się po prostu torbielą złożoną. Bardzo pomocnym narzędziem podczas badania ultrasonograficznego jest elastografia, zwłaszcza do oceny zmian, które posiadają zarówno cechy struktury łagodnej i złośliwej jednocześnie. Zdarza się, że w badaniu kontrolnym po kilku miesiącach może być widoczne „jedynie” zatarcie granic i zmętnienie zawartości a w badaniu elastograficznym zmiana jest „sztywniejsza”. Klasyfikacja BIRADS została podwyższona i po zaleconej biopsji znaleziono komórki nowotworu złośliwego. 

Projekcja elastograficzna (po stronie lewej) nałożona na standardowy obraz USG pokazuje drobną, hipoechogenną, wyraźnie sztywną zmianę – po weryfikacji biopsyjnej rak przewodowy.

Odrębnym zagadnieniem jest diagnostyka USG piersi u kobiet w ciąży i karmiących. Przez te 9 magicznych miesięcy piersi są przygotowywane do karmienia potomstwa. Ulegają naturalnym i dynamicznym przemianom.

Obrazy USG w prawidłowej ciąży, od lewej strony odpowiednio I, II i III trymestr. Wyraźnie zwraca uwagę zwiększanie się ilości tkanki gruczołowej (kolor biały) i poszerzanie się przewodów mlekowych w jej obrębie.

W związku z danymi epidemiologicznymi oraz dostępnością badań USG zespół ekspertów Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, Polskiego Towarzystwa Onkologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w Stanowisku odnośnie wykonywania badania USG piersi u ciężarnych zaleca:

  • dla kobiet powyżej 35 roku życia: wykonanie badania USG piersi w I trymestrze ciąży u wszystkich ciężarnych
  • dla kobiet poniżej 35 roku życia: rozważenie badania USG piersi w I lub II trymestrze ciąży lub wykonanie w przypadku zmian w obrębie piersi takich jak: guz, zaczerwienienie lub obrzęk skóry piersi, powiększenie węzłów chłonnych pachowych – niezależnie od czasu trwania ciąży.

Często słyszanym mitem jest brak potrzeby lub nawet zakaz wykonywania USG piersi u kobiet karmiących. Nic bardziej mylnego. W trakcie laktacji piersi są zmienione w sposób wyjątkowy i niepowtarzalny. Są niezwykle aktywne, produkują mleko. Czasami jednak, z różnych przyczyn, ten stan fizjologiczny może ulec zachwianiu. Niepokój budzi ból piersi, obrzęk, zaczerwienienie, napięta i tkliwa skóra. Może pojawić się stan zapalny w piersiach, formowanie torbieli mlekowych z ropniami włącznie. Ponadto, należy zwrócić szczególną uwagę na opisywane zmiany sprzed ciąży, gdyż mogą ulec powiększeniu wraz z rosnącym naturalnie gruczołem.

 

dr n. med. Cyprian Wolski
specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej
Centrum USG Diagnotiq

USG Piersi Żyrardów

Badanie ultrasonograficzne piersi, zarówno w celach profilaktycznych, jak i diagnostycznych przy występowaniu nieprawidłowości w obrębie tkanek, można wykonać w Centrum USG DIAGNOTIQ w Żyrardowie. Dysponujemy najlepszej jakości sprzętem oraz fachową, zdobywaną przez lata wiedzą. Gwarantujemy profesjonalną i życzliwą obsługę. Do badania nie trzeba się w żaden szczególny sposób przygotowywać. Jest ono bezbolesne, bezinwazyjne i trwa od kilku do kilkunastu minut. USG piersi najlepiej jest wykonywać w pierwszych dniach cyklu miesięcznego. Na wizytę należy przynieść ze sobą wyniki poprzednich badań USG, co umożliwi precyzyjną ocenę zachodzących zmian oraz ich dynamiki.

Koszt badania to 120 zł – cena zwiera USG piersi i dołów pachowych oraz elastografię (pomiar właściwości mechanicznych tkanki).

Nasz gabinet znajduje się przy ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 5 w Żyrardowie. Aby zarezerwować termin badania, zapraszamy do kontaktu telefonicznego pod numerem 501 393 828.

USG Piersi Skierniewice

USG piersi wykonywane w Skierniewicach pozwala na ocenę zdrowia kobiety. Pozwala ono na wykrycie wszelkich zmian w piersiach, które mogą być potencjalnie groźnie. To całkowicie nieinwazyjne badanie, któremu poddać może się każda kobieta. USG piersi jest wskazane szczególnie w przypadkach, gdy dostrzeżona została niepokojąca zmiana lub wygląd piersi z,ienia się. Wskazaniem jest także występowanie w rodzinie nowotworów piersi. Jeśli szukasz gabinetu w Skierniewicach, w którym wykonasz profesjonalne USG piersi – koniecznie skontaktuj się z Centrum Badań USG Diagnotiq.

Na USG piersi kierowane są również kobiety z innymi wskazaniami niż wyżej wymienienione. Zalicza się do nich między innymi ból piersi niewiadomego pochodzenia, wyciek wydzieliny z piersi, powiększenie pachowych węzłów chłonnych, pooperacyjne usunięcie gruczołu piersiowego i stosowanie hormonalnej terapii zastępczej. W przypadku badania profilaktycznego lub diagnostycznego, najlepiej zgłosić się między 5 a 10 dniem cyklu miesiączkowego, jednakże w przypadku wykrycia zmian w piersi – należy od razu wykonać badanie, niezależnie od cyklu!

Badanie USG w Skierniewicach trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut – do tego czasu należy doliczyć konsultację z lekarzem. Wszelkie niepokojące zmiany wykryte w USG sprawdza się za pomocą biopsji. Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą Centrum Badań USG Diagnotiq oraz zachęcamy do umawiania się na badania:

Centrum badań DIAGNOTIQ Skierniewice, 96-100 Skierniewice, ul. Sienkiewicza 1, (budynek Przychodni Lekarskiej “Medyk”)

Rejestracja dr. Wolski: 501 393 828

Rejestracja dr. Olejnik: 518 227 151

USG piersi

W ocenie gruczołów piersiowych, USG odgrywa bardzo ważną rolę. Badanie można wykonać w każdym wieku, najlepiej w pierwszych dniach cyklu miesięcznego, zwłaszcza w przypadku tkliwych i wrażliwych piersi. Podczas badania poddana ocenie zostanie ogólna architektura narządu z uwzględnieniem przewagi utkania (tłuszczowego, gruczołowego i włóknistego), gdyż w każdym z nich istnieje tendencja do różnych patologii.

Z uwagi na powierzchowne położenie i łatwy dostęp do narządu, istotna jest regularna (najlepiej comiesięczna w tym samym okresie cyklu) i dokładna samokontrola obu piersi i dołów pachowych. Wówczas piersi posiadają podobną konsystencję z uwagi na aktywność hormonalną charakterystyczną dla danej fazy cyklu. Nie należy badać piersi z nadmierną częstością, gdyż ulegają one naturalnej przemianie w ciągu miesiąca, co może wzbudzać niepotrzebny niepokój.

Sytuacje, w których sięgamy po diagnostykę ultrasonograficzną zawierają się w kilku powodach. Pierwszy z nich to tzw. pierwsze badanie w kobiecym życiu, które najlepiej wykonać w wieku kilkunastu lat. Oprócz budowy lekarz oceni również obecność ewentualnych zmian specyficznych dla okresu pokwitania, a bardzo trudnych, jeśli nie niemożliwych do wykrycia podczas badania palpacyjnego. Może mieć to miejsce z uwagi na zwartą architektonikę i przewagę gęstego utkania gruczołowego w „młodej” piersi.

Kolejna przyczyna wykonania USG to badanie profilaktyczne. Powinno się je wykonywać w życiu dorosłym nie rzadziej niż raz w roku, a u osób z rodzinnym narażeniem raka piersi, dwa razy w roku. Nierzadko odstęp dwóch lat jest już wystarczający do uformowania guza średnicy 2 cm z naciekiem na skórę, co w znaczący sposób obniża rokowania. Aby diagnostyka była pełniejsza, należy przynieść ze sobą wynik ostatniego badania USG celem porównania dynamiki zmian.

Inną grupą osób sięgających po rzetelniejszą diagnostykę USG to kobiety, które wyczuły guzek
w piersi
podczas badania lub guzek, który był „od zawsze”, a zmienił charakter (urósł, zrobił się bolesny itp.). Najczęściej spotykanymi, wyczuwalnymi zmianami to łagodne torbiele i włókniaki, które najczęściej wymagają okresowej kontroli.

Każdą zmianę, którą wyczuwamy podczas badania palpacyjnego zwykliśmy nazywać guzkiem (mniejszy) lub guzem (większy) bez względu na lokalizację. Wyraz guz (tumor) pochodzi z języka łacińskiego i oznacza obrzmienie, wzgórek, wzniesienie. Charakter takiego guzka/guza jest różnorodny i określa bardzo różne stany: począwszy od przysłowiowego „nabicia sobie guza”, czyli krwiak podskórny, w dermatologii to wszelkie zmiany skórne wystające ponad jej powierzchnię, zmienione zapalnie węzły chłonne w szyi formujące pakiety, guzy wewnątrz jamy brzusznej wyczuwalne podczas badania lekarskiego (to np. tętniak aorty, guz nowotworowy czy też prawidłowa, powiększona macica w ciąży). Wśród guzów nowotworowych, mamy dwie podgrupy: łagodne i złośliwe, których obawiamy się najbardziej. Znakomita większość wszystkich zmian w piersiach to zmiany łagodne, jednak wśród nich występują również takie, które mają potencjalną możliwość zezłośliwienia. Konkluzja jest taka, że nie każdy wyczuwalny guz jest guzem nowotworowym i nie każdy guz nowotworowy jest złośliwy. Czasami obserwuje się zmiany typu „wilka w owczej skórze”, gdzie w trakcie standardowego badania USG wyglądają na łagodne.

Ale bywa odwrotnie, kiedy to zmiana wybitnie sugeruje proces złośliwy, a okazuje się po prostu torbielą złożoną. Bardzo pomocnym narzędziem podczas badania ultrasonograficznego jest elastografia, zwłaszcza do oceny zmian, które posiadają zarówno cechy struktury łagodnej i złośliwej jednocześnie. Zdarza się, że w badaniu kontrolnym po kilku miesiącach może być widoczne „jedynie” zatarcie granic i zmętnienie zawartości a w badaniu elastograficznym zmiana jest „sztywniejsza”. Klasyfikacja BIRADS została podwyższona i po zaleconej biopsji znaleziono komórki nowotworu złośliwego.

Odrębnym zagadnieniem jest diagnostyka USG piersi u kobiet w ciąży i karmiących. Przez te 9 magicznych miesięcy piersi są przygotowywane do karmienia potomstwa. Ulegają naturalnym
i dynamicznym przemianom.

W związku z danymi epidemiologicznymi oraz dostępnością badań USG zespół ekspertów Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, Polskiego Towarzystwa Onkologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w Stanowisku odnośnie wykonywania badania USG piersi u ciężarnych zaleca:

  • dla kobiet powyżej 35 roku życia: wykonanie badania USG piersi w I trymestrze ciąży u wszystkich ciężarnych
  • dla kobiet poniżej 35 roku życia: rozważenie badania USG piersi w I lub II trymestrze ciąży lub wykonanie w przypadku zmian w obrębie piersi takich jak: guz, zaczerwienienie lub obrzęk skóry piersi, powiększenie węzłów chłonnych pachowych – niezależnie od czasu trwania ciąży.

Często słyszanym mitem jest brak potrzeby lub nawet zakaz wykonywania USG piersi u kobiet karmiących. Nic bardziej mylnego. W trakcie laktacji piersi są zmienione w sposób wyjątkowy i niepowtarzalny. Są niezwykle aktywne, produkują mleko. Czasami jednak, z różnych przyczyn, ten stan fizjologiczny może ulec zachwianiu. Niepokój budzi ból piersi, obrzęk, zaczerwienienie, napięta i tkliwa skóra. Może pojawić się stan zapalny w piersiach, formowanie torbieli mlekowych z ropniami włącznie. Ponadto, należy zwrócić szczególną uwagę na opisywane zmiany sprzed ciąży, gdyż mogą ulec powiększeniu wraz z rosnącym naturalnie gruczołem.

dr n. med. Cyprian Wolski
specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej
Centrum USG Diagnotiq

USG Piersi Żyrardów

Badanie ultrasonograficzne piersi, zarówno w celach profilaktycznych, jak i diagnostycznych przy występowaniu nieprawidłowości w obrębie tkanek, można wykonać w Centrum USG DIAGNOTIQ w Żyrardowie. Dysponujemy najlepszej jakości sprzętem oraz fachową, zdobywaną przez lata wiedzą. Gwarantujemy profesjonalną i życzliwą obsługę. Do badania nie trzeba się w żaden szczególny sposób przygotowywać. Jest ono bezbolesne, bezinwazyjne i trwa od kilku do kilkunastu minut. USG piersi najlepiej jest wykonywać w pierwszych dniach cyklu miesięcznego. Na wizytę należy przynieść ze sobą wyniki poprzednich badań USG, co umożliwi precyzyjną ocenę zachodzących zmian oraz ich dynamiki.

Koszt badania to 120 zł – cena zwiera USG piersi i dołów pachowych oraz elastografię (pomiar właściwości mechanicznych tkanki).

Nasz gabinet znajduje się przy ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 5 w Żyrardowie. Aby zarezerwować termin badania, zapraszamy do kontaktu telefonicznego pod numerem 501 393 828.

 

USG Piersi Skierniewice

USG piersi wykonywane w Skierniewicach pozwala na ocenę zdrowia kobiety. Pozwala ono na wykrycie wszelkich zmian w piersiach, które mogą być potencjalnie groźnie. To całkowicie nieinwazyjne badanie, któremu poddać może się każda kobieta. USG piersi jest wskazane szczególnie w przypadkach, gdy dostrzeżona została niepokojąca zmiana lub wygląd piersi z,ienia się. Wskazaniem jest także występowanie w rodzinie nowotworów piersi. Jeśli szukasz gabinetu w Skierniewicach, w którym wykonasz profesjonalne USG piersi – koniecznie skontaktuj się z Centrum Badań USG Diagnotiq.

Na USG piersi kierowane są również kobiety z innymi wskazaniami niż wyżej wymienienione. Zalicza się do nich między innymi ból piersi niewiadomego pochodzenia, wyciek wydzieliny z piersi, powiększenie pachowych węzłów chłonnych, pooperacyjne usunięcie gruczołu piersiowego i stosowanie hormonalnej terapii zastępczej. W przypadku badania profilaktycznego lub diagnostycznego, najlepiej zgłosić się między 5 a 10 dniem cyklu miesiączkowego, jednakże w przypadku wykrycia zmian w piersi – należy od razu wykonać badanie, niezależnie od cyklu!

Badanie USG w Skierniewicach trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut – do tego czasu należy doliczyć konsultację z lekarzem. Wszelkie niepokojące zmiany wykryte w USG sprawdza się za pomocą biopsji. Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą Centrum Badań USG Diagnotiq oraz zachęcamy do umawiania się na badania:

Centrum badań DIAGNOTIQ Skierniewice, 96-100 Skierniewice, ul. Sienkiewicza 1, (budynek Przychodni Lekarskiej “Medyk”)

Rejestracja dr. Wolski: 501 393 828

Rejestracja dr. Olejnik: 518 227 151

KONTAKT

Zapraszamy do gabinetu

96-300 Żyrardów
ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 5

kom +48 698 823 447

kontakt@diagnostiq.pl

KONTAKT
Zapraszamy do gabinetu

96-300 Żyrardów
ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 5

kom +48 698 823 447

kontakt@diagnostiq.pl