Centrum Badań Diagnotiq

Centrum Badań Diagnotiq

Menu

L

USG ślinianek

L

USG stawu barkowego

L

USG stawu skokowego

L

USG ścięgna Achillesa

L

USG przepukliny

L

USG opłucnych

L

USG węzłów chłonnych

L

USG tkanek miękkich

L

USG stawu łokciowego

USG bioderek dziecięcych

Staw biodrowy w ciągu pierwszych miesięcy życia dziecka składa się w znacznej części z elementów chrzęstnych, bardzo podatnych na odkształcenia i deformacje. Proces ten mogą nasilać zaistniałe warunki jeszcze w łonie matki,  jak nieprawidłowe ułożenie płodu, złe podkurczanie nóżek pod koniec ciąży czy w ciążach bliźniaczych z powodu niewystarczającej ilości miejsca. Takie sytuacje mogą prowadzić do nieprawidłowego rozwoju stawu biodrowego, czyli dysplazji. Stan biodrowy, w którym panewka jest zbyt płytka i stroma nie stwarza bezpiecznego otoczenia dla niewykształconej głowy kości udowej i jest bardzo niestabilny. Wraz ze wzrostem masy mięśniowej niemowlaka, kość udowa zostaje wysunięta z fizjologicznej pozycji poza staw. Dochodzi do zwichnięć (u maluchów niebolesne), które uniemożliwia naukę prawidłowego chodzenia, co w późniejszym okresie może prowadzić do bolesnych zapaleń stawu.

Schemat przedstawiający różne stopnie dysplazji stawu biodrowego – od lewej: prawidłowy staw, podwichnięcie, niskie przemieszczenie, wysokie przemieszczenie.

U części małych pacjentów dysplazja stawu biodrowego może przebiegać bezobjawowo, u pozostałych można zauważyć charakterystyczne cechy. U dzieci do trzeciego miesiąca można usłyszeć i wyczuć przeskakiwanie biodra podczas odwodzenia i rotacji na zewnątrz (manewr Ortolaniego) oraz wyczuć palcami przemieszczanie się głowy kości udowej poza panewkę stawu biodrowego (objaw Barlowa).

Noworodek posiada kilka ciemiączek, najważniejsze to przednie i tylne, wszystkie w końcu zarosną i pozostanie dojrzały kościec czaszki dziecka. Do tego czasu, ciemiączka stanowią miejsce przez które mózg dziecka będzie dostępny w badaniu ultrasonograficznym. Warto wykorzystać ten czas na jego ocenę w sposób nieinwazyjny, szybki, bezbolesny, tani i bez promieniowania jonizującego.

Rozwój czaszki dziecka – ewolucja zarastania ciemiączek

Ponadto, zaniepokoić rodziców powinny następujące objawy:

  • asymetria miednicy
  • jedna nóżka wydaje się krótsza od drugiej
  • mniejszy zakres ruchu odwodzenia w jednym stawie biodrowym, np. podczas przewijania dziecka
  • fałdy skórne pomiędzy pośladkami i udami dziecka układają się na różnych wysokościach
  • słyszalny „trzask” w stawie biodrowym podczas ruchu
  • dziecko zaczyna płakać, gdy ruszasz jego nóżkami

W naszym gabinecie badanie usg stawów biodrowych jest wykonywane w zgodnie z wystandaryzowaną metodą prof. Reinharda Grafa stosowana na całym świecie. Staw biodrowy dziecka zostanie zakwalifikowany jako prawidłowy, fizjologicznie niedojrzały lub dysplastyczny.

Prawidłowy obraz usg stawu biodrowego z wyznaczeniem linii przebiegających przez charakterystyczne płaszczyzny.

Badanie usg stawów biodrowych powinno być wykonane u noworodka w 2 – 4 tygodniu życia. Następne, kontrolne badanie należy przeprowadzić w 3 miesiącu życia. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości klinicznych i/lub ultrasonograficznych lekarz zaleci badanie kontrolne za 6 tygodni i wówczas podejmuje decyzję co do dalszych zaleceń. Wczesne wykrycie dysplazji stawu biodrowego daje możliwość pełnego wyleczenia wady i zapobiega przed poważnymi komplikacjami ruchowymi i kalectwem.

dr n. med. Cyprian Wolski
specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej
Centrum USG Diagnotiq

Im wcześniej wykryje się wszelkie wady (wrodzone lub nabyte) w budowie ciała dziecka, tym szybciej można podjąć odpowiednie leczenie i zapobiec powstawaniu dalszych nieprawidłowości. USG bioderek dziecięcych powinno się zatem wykonywać zarówno profilaktycznie (już od 6 tygodnia życia), jak i w momencie, gdy rodzice zauważają u niemowlęcia coś niepokojącego (np. ograniczoną ruchomość stawu biodrowego czy asymetryczną budowę bioder).

W przypadku USG nie istnieją przeciwwskazania do wykonywania badania oraz, jeśli zachodzi taka konieczność, jego wielokrotnego powtarzania. Do badania nie trzeba się w żaden szczególny sposób przygotowywać, trwa ono kilka minut, jest bezinwazyjne, bezbolesne oraz w pełni bezpieczne dla małego pacjenta.

Zapraszamy do skorzystania z usług Centrum USG DIAGNOTIQ – ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 5 Żyrardów. Rezerwacji terminu wizyty można dokonać telefonicznie pod numerem 501 393 828. Koszt USG bioderek dziecięcych to XX zł. Zapraszamy!

USG bioderek dziecięcych

Przy pomocy badania usg, można ocenić morfologię, budowę oraz ukrwienie struktur w worku mosznowym, czyli jąder, najądrzy oraz patologii z nimi związanych. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Wskazania do badań zależne są od wieku pacjenta i obrazu klinicznego.

Najczęstszym wskazaniem do badania USG moszny u noworodka i niemowlęcia jest określenie obecności i ilości jąder w worku mosznowym. Prawidłowo jądra zstępują do moszny ok. 30 tygodnia życia płodowego. Jądro może zakończyć swoją wędrówkę na różnym poziomie. W przypadku niezstąpienia jądra mówimy o wnętrostwie.

Potencjalne lokalizacje jądra w trakcie płodowego zstępowania.

U dzieci w wieku szkolnym i nastolatków wskazaniami do badania są ból jąder, uraz moszny i okolicy krocza, podejrzenie stanów zapalnych jądra i najądrza oraz asymetria wielkości jąder i najądrzy i skręty jądra. Innym powodem do wykonania badania mogą być zaburzenia endokrynologiczne, takie jak przedwczesne dojrzewanie, ginekomastia, ale także nieprawidłowe wyniki badań laboratoryjnych i markerów nowotworowych, takich jak α-fetoproteina i β-HCG.

Skręt lewego jądra w obraz usg z charakterystycznym brakiem przepływów

Przestrzeń płynowa (kolor czarny) wokół jądra u młodego mężczyzny z jednostronnym powiększeniem moszny – wodniak.

U mężczyzn wskazaniem do badania może być nieprawidłowa konsystencja jąder, podejrzenie guzów jąder, przepuklin mosznowych, pachwinowych, żylaków powrózka nasiennego, a także stwierdzenie powiększonych węzłów chłonnych przestrzeni zaotrzewnowej i pachwinowych.

Hipoechogenny, unaczyniony obszar w dolnym biegunie jądra – nasieniak (nowotwór złośliwy szybko dający przerzuty). Zmiana wykryta przypadkowo u pacjenta bez objawów.

Jądro zmienione zapalnie u 16-latka z silnymi bólami, promieniującymi do pachwiny, utrzymującymi się od 2 dni. W badaniu palpacyjnym jądro wyraźnie twarde. W prezentacji Color Doppler znacznie zwiększone ukrwienie.

W przypadku wczesnego wykrywania raka jądra nie ma uznanych metod przesiewowych. Dlatego podobnie jak w przypadku raka piersi u kobiet, w wielu krajach, zaleca się młodym mężczyznom samobadanie (szczyt zachorowania na raka jądra mieści się w zakresie 20 – 40 rż). Wykonuje się je raz w miesiącu przetaczając jądro pomiędzy kciukiem i palcem wskazującym od górnego do dolnego bieguna. W przypadku wykrycia twardego guzka czy niebolesnego powiększenia jądra, należy koniecznie skonsultować to z lekarzem i wykonać badanie ultrasonograficzne. Może współwystępować zaczerwienienie skórny moszny oraz ból i uzasadniony dyskomfort. W trakcie samobadania nie powinno wzbudzać niepokoju niewielka asymetria wielkości jąder (zwykle prawe jest nieco większe niż lewe), a wyczuwalne zgrubienie w szczycie jądra to najądrze.

KONTAKT

Zapraszamy do gabinetu

96-300 Żyrardów
ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 5

kom +48 698 823 447

kontakt@diagnostiq.pl

KONTAKT
Zapraszamy do gabinetu

96-300 Żyrardów
ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 5

kom +48 698 823 447

kontakt@diagnostiq.pl